skip to Main Content

Elektrozaczep Lewy czy Prawy? Dowiedz się jaki będzie najlepszy dla Twoich drzwi.

 

Może warto zacząć od odpowiedzi na pytanie : co to w ogóle jest elektrozaczep? Jest to urządzenie elektromechaniczne, składające się z cewki nawiniętej n zapadkę elektrozaczepu. a rdzeniu (elektromagnesu) i kotwicy, która przez układ mechanicznych dźwigni blokuje
Elektrozaczep jest na ogół montowany w ościeżnicy. Podanie napięcia na cewkę powoduje podniesienie kotwicy i zwolnienie blokady. Nacisk na drzwi powoduje odchylenie zapadki elektrozaczepu i umożliwia ich otwarcie – tak w skrócie wygląda praca elektrozaczepu.

Zastosowanie elektrozaczepu zapewnia nam wyższy poziom bezpieczeństwa, jednak należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru właściwego typu.
1. Należy określić typ drzwi: lewe czy prawe. Stwierdzenie tego jest dość proste choć wielu z nas ma z tym spory problem. Zawsze zwracamy uwagę na zawiasy: jeśli widzimy je po prawej stronie drzwi – są to drzwi prawe, a jeśli są po lewej to lewe :-)
2. Istotnym elementem jest materiał z którego wykonane są drzwi. Najpopularniejsze są profile aluminiowe i drewniane, ale nasi dostawcy oferują rozwiązania pasujące niemal do wszystkich rodzajów drzwi.
3. Miejsce przeznaczenia drzwi również musi zostać wzięte pod uwagę, np. ewakuacyjne (z dźwignią antypaniczną), ciężkie, wytrzymałe drzwi (stosowane tam, gdzie natężenie ruchu jest duże), drzwi zewnętrzne (które muszą być wyposażone w zamki odporne na zmienne warunki pogodowe), drzwi ognioodporne i inne.
4. Należy określić poziom zabezpieczenia, ponieważ oprócz elektrozaczepów o standardowej wytrzymałości na rynku są tzw. elektrozaczepy wzmocnione, które są w stanie wytrzymać nacisk o sile 1300 kg, dzięki czemu pasują do drzwi ciężkich i wymagających wyższego poziomu zabezpieczenia.
5. Rodzaj napięcia zasilającego elektrozaczep również determinuje wybór zamka, gdyż mamy elektrozaczepy przystosowane do zasilania napięciem stałym (DC), które są cichsze, i do zasilania napięciem przemiennym (AC).

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Back To Top