skip to Main Content

Słownik

Instalacja domofonowa
połączenie pomiędzy panelem zewnętrznym i ryglem elektromagnetycznym, a zasilaczem umieszczonym w domu jest realizowane za pomocą kabla wielożyłowego- ilość przewodów jest zależna od wybranego zestawu domofonowego. Ilość przewodów pomiędzy bramą a domem wynosi od 2 do 9 dla domofonów z 1 przyciskiem, każdy kolejny przycisk funkcyjny zwiększa ilość żyło 1.

Domofon analogowy
jest najprostszą wersją domofonów. Kaseta na bramie posiada wizytówki i przyciski indywidualne dla każdego lokalu w budynku. Instalacja składa się od 4 do 6 przewodów, natomiast w nowszych wersjach załączenie elektrozaczepu zostało zrealizowane poprzez zwarcie zacisków masy i mikrofonu , co powodowało uruchamianie przekaźnika i obecnie systemy są 4-żyłowe.

Domofon cyfrowy
to najnowocześniejsze wersje urządzeń opartych na technice mikroprocesorowej, stosowany głównie w budownictwie wielorodzinnym. Posiadają kasety bramowe z cyfrową klawiaturą, za pomocą której wybierany jest numer lokalu lub wprowadzany PIN dostępu. Kasety posiadają także wyświetlacz cyfrowy, który poza funkcją informacyjną służy do serwisowania i programowania systemu. Domofony cyfrowe posiadają bardzo prostą instalację, składającą się z dwóch żyl biegnących kolejno do każdego unifonu zamontowanego w instalacji. Kasety bardzo często wyposażone są w czytnik kluczy RFID, czytnik kluczy Dallas, listę lokatorów.

Domofon
to zespół urządzeń przeznaczonych do komunikacji, który umożliwia łączność głosową między bramofonem i unifonem. Dzisiaj domofon służy już nie tylko do prowadzenia rozmowy z osobą, która chce wejść do naszego domu i otwarciu jej furtki, ale umożliwia również zdalne otwieranie bramy wjazdowej lub włączenia oświetlenia na podjeździe czy klatce schodowej. Na system domofonowy składają się następujące elementy: bramofon, unifon, zasilacz domofonowy i elektrozaczep.

Bramofon
to panel zewnętrzny domofonu umieszczony przy furtce lub drzwiach wejściowych budynku, służący do wywołania określonego lokatora i prowadzenia rozmowy. Nowoczesne bramofony wyposażone mogą być w czytnik RFID, czytnik Touch Memory lub zamek szyfrowy.

Unifon
to urządzenie domofonowe umieszczone wewnątrz budynku (w lokalu, czy w mieszkaniu), które najczęściej nazywamy słuchawką domofonową (rzadko występują w formie głośnomówiącej). Unifon służy do prowadzenia rozmowy z osobami odwiedzającymi oraz do zwalniania elektrozaczepu. Unifon z większą ilością przycisków można wykorzystać do interkomu między lokatorami lub do sterowania innymi urządzeniami.

Zasilacz domofonowy
tu podstawowe urządzenie zasilająco-sterujące całego systemu domofonowego, który odpowiada za prawidłową pracę całego systemu. W zależności od producenta zasilacze montowane są w unifonie, bramofonie lub połączone w jedno urządzenie zasilająco-sterujące, które montowane jest wewnątrz budynku. Te ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, ponieważ zmniejsza awaryjność systemu domofonowego, ze względu na trudne warunki atmosferyczne i przynoszą mniejsze straty przy dewastacji domofonu. Jeśli domofon miałby posiadać łączność wewnętrzną (interkomową), wówczas montuje się specjalny zasilacz interkomowy.

Przekaźnik domofonowy
służy do prawidłowej pracy systemu domofonowego, w którym zastosowane są dwa bramofony (dwa wejścia na posesję). Przekaźniki rozpoznają z którego bramofonu nastąpiło wywołanie i przełączają połączenie na ten właśnie bramofon i sterowanie na furtkę przy tym bramofonie.

Wideodomofon

jest odmianą domofonu wyposażoną w kamerę zamontowaną w kasecie bramowej, oraz unifonami z wbudowanymi monitorami lub samymi monitorami. Użytkownicy mają możliwość dodatkowo obserwacji osoby z którą prowadzą rozmowę, w zależności od modelu mogą robić zdjęcia czy nagrywać krótkie filmy odwiedzającym. Kamera wideodomofonu najczęściej montowana jest w panelu zewnętrznym, ale może też być zamontowana osobno na budynku – kamera cctv.

Wideodomofon cyfrowy

To urządzenia wideodomofonowe, które połączone są ze sobą niepolaryzowanymi, 2-żyłowymi przewodami. To rozwiązanie instalacyjne sprawdza się w niemal w każdych warunkach, a szczególnie dużych odległościach. Urządzenia pracujące w tym systemie odznaczają się wyższą ceną i lepszą niezawodnością, a możliwość użycie wielu modułów pozwala na szeroki rozbudowanie instalacji wideodomofonowej.

Wideodomofon analogowy

Urządzenia dedykowane są dla 1 lub 2 użytkowników. Połączenie pomiędzy monitorem a kamerą odbywa się za pośrednictwem 4 lub 6 żyłowego przewodu. Kamera zasilana jest z monitora. Elektrozaczep zasilany jest z kamery lub z odrębnego zasilacza (transformatora).

Wideodomofon IP

Urządzenie dedykowane zarówno do budynków 1-, 2-rodzinnych jak również wielorodzinnych. Wszystkie zainstalowane urządzenia łączone są po skrętce 4 x 2 x 0,5 do switcha PoE. Wideodomofon IP należy skonfigurować z domowym routerem bezprzewodowo (za pomocą sieci Wi-Fi) lub przewodowo skrętką komputerową. Daje to możliwość przekierowania transmisji na urządzenia mobilne.

Monitor

Urządzenie występuje w wersji analogowej (z własnym zasilaczem) oraz cyfrowej 6-żyłowej lub 2-żyłowe. Najczęściej zasilane są z centralnego zasilacza- jednego na całą instalację lub 4 monitory. W technologii IP monitor zasilany jest ze Switcha PoE. Monitory analogowe umożliwiają obsługę dwóch wejść oraz połączenia dwóch kamer CCTV. Niektóre modele posiadają pamięć obrazów oraz możliwość połączenia bezprzewodowego (Wi-Fi) i przekierowania transmisji na urządzenia mobilne. Najczęściej umożliwiają również dodatkowo wysterowania napędu bramy.

Kamera (stacja bramowa)

Dla 1- lub 2-użytkowników wybór abonenta jest analogowy, natomiast dla budynków wielorodzinnych – cyfrowy (z klawiaturą). Urządzenie może być wyposażone w czytnik zbliżeniowy (karta, brelok) lub dotykowy (klucz Dallas)umożliwiające wysterowanie elektrozaczepu w furtce. Stacje bramowe z cyfrowym wyborem lokatora dają również możliwość otwarcia indywidualnym kodem użytkownika. Mogą być wyposażone w papierową lub elektroniczną listę lokatorów.

Elektrozaczep

Służy do zdalnego otwierania drzwi wejściowych bądź furtki. Elektrozaczep jest montowany w słupku furtki lub futrynie drzwi na wysokości zamka mechanicznego tak, aby następowała blokada zapadki zamka. Elektrozaczepy występują w kilku wersjach: elektrozaczep podstawowy, elektrozaczep wąski, elektrozaczep z pamięcią, elektrozaczep z wyłącznikiem, elektrozaczep z wyłącznikiem i z pamięcią, elektrozaczep rewersyjny. Do mocowania elektrozaczepów służą różnego rodzeju płaskowniki i kątowniki, które są wykonane w różnych wersjach (długie, krótkie, do drzwi lewych, do drzwi prawych).

Elektrozaczep podstawowy wąski

Wszystkie zasady działania i montażu są takie same jednak ze względu na swoją „wąską” budowę (szerokość 16,5 mm) jest polecany do montażu w profilach aluminiowych wąskich ościeżnic.

Elektrozaczep z pamięcią wewnętrzną

sprawia, że elektrozaczep po otrzymaniu impulsu elektrycznego utrzymuje stan jednorazowego zwolnienia języka do momentu otwarcia. Po zatrzaśnięciu drzwi wraca do pozycji zamkniętej. Pamięć wewnętrzna charakteryzuje się brakiem przycisku pamięci na zewnątrz elektrozaczepu. Nie musi być spasowany z „językiem” zamka klamkowego.

Elektrozaczep z pamięcią zewnętrzną

Funkcja taka sama jak w elektrozaczepie z pamięcią, jednak różni się budową, a mianowicie ten model posiada charakterystyczny przycisk pamięci.

Elektrozaczep z wyłącznikiem

Zasada działania taka sama jak w elektrozaczepie podstawowym z dodatkowym wyłącznikiem, w który wyposażony jest elektrozaczep.  Wyłącznik umożliwia mechaniczne zwolnienie rygla, poprzez zablokowanie zapadki, dzięki  czemu zamek pozostaje otwarty bez zasilenia prądem. Po cofnięciu zapadki – zaczep pracuje w wersji podstawowej.

Elektrozaczep rewersyjny 

czyli odwrotnie działający, jego otwarcie następuje po wyłączeniu napięcia. Po podaniu napięcia dźwigienka zaczepu blokuje zapadkę. Stosowany głównie w pomieszczeniach użytku publicznego, gdzie przepisy narzucają odblokowanie drzwi po wyłączeniu napięcia, np. urzędy, banki, szkoły.

Zwory elektromagnetyczne

To alternatywa dla powszechnie stosowanych elektrozaczepów. Zwora składa się z elementu wykonawczego zawierającego elektromagnes, montowanego na ramie drzwi, oraz metalowej płytki, umieszczanej na skrzydle drzwi.  Zwora elektromagnetyczna nie posiada ruchomych elementów mechanicznych, przez co praktycznie nie występuje zużycie elementów urządzenia, z tego względu stosowana jest w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie kontrolowane drzwi są często otwierane, eliminując konieczność stałej konserwacji.

W swojej ofercie posiadamy zwory dwóch producentów: Scot i Yotogi.

W zależności od modelu zwory maksymalny nacisk na drzwi przy którym elektromagnes przyciąga metalową płytkę wynosi 180, 280, 350, 540 kg.

Do zwory dostępne są różnego rodzaju uchwyty, które stosuje się w zależności od typu i kierunku otwierania drzwi. Firma SCOT ma następujące uchwyty:

Typ „L” – uchwyt przeznaczony do montażu zwory na drzwiach otwierających się na zewnątrz.

Typ „LC” – uchwyt montażowy typu „L” z maskownicą do drzwi otwieranych na zewnątrz.

Typ „ZL” – uchwyt przeznaczony do montażu zwory na drzwiach otwierających się do wewnątrz.

Typ „ZLC” – uchwyt montażowy typu „ZL” z maskownicą do drzwi otwieranych do wewnątrz.

Typ „I” – uchwyt montażowy przeznaczony do montażu zwory na drzwiach przeciwpożarowych.

Typ „UL” – uchwyt montażowy przeznaczony do montażu płytki na drzwiach szklanych.

Typ „GZ” – uchwyt montażowy przeznaczony do witryn szklanych.

Ze względu na sposób montażu zwory występują w wersji:
  • montaż w świetle drzwi
  • wpuszczane
  • podwójne
Ponadto zwory mogą posiadać dodatkowe funkcje:

Sygnalizację – zwory wyposażone są w przekaźnik NO/NC o obciążalności 1A / 24VDC, który wykorzystuje się do informowania o otwarciu / zamknięciu sterowanych drzwi, a dzięki temu można przekazać informację np. do systemu alarmowego.

Dioda LED – na obudowie zwory znajduje się dwukolorowa dioda informująca o stanie wejścia. Jeżeli drzwi są zamknięte świeci się zielona dioda, a jeśli otwarte – czerwona. Działanie diody połączone jest z sygnalizacją stanu (zwarcie/rozwarcie styków przekaźnika). Jeżeli cewka zwory elektromagnetycznej nie jest zasilana (np. podczas trwania impulsu sterującego) – dioda jest wygaszona.

Opóźnienie zamknięcia drzwi – możliwość ustawienia czasu na zamknięcie drzwi (zadziałanie zwory) po zakończeniu impulsu otwierającego drzwi (podaniu zasilania na zworę). Czas ten można ustawić na mikroprzełącznikach wewnątrz obudowy zwory. Możliwe ustawienia: 0 / 3 / 6 / 9 sekund zwłoki.

Sygnalizacja dźwiękowa – posiadają możliwość ustawienia czasu, po którym drzwi powinny zostać zamknięte. Jeżeli po zakończeniu impulsu otwierającego drzwi (podaniu zasilania na zworę) i ustawionym czasie drzwi pozostaną otwarte przez wbudowany głośnik rozlegnie się sygnał dźwiękowy.

Back To Top