Domofon analogowy - nie słychać przy bramie
Należy zmierzyć napięcie na zaciskach Masa=MU unifonu. Prawidłowe napięcie ok 5V DC przy zdjętej słuchawce . Powtórzyć pomiar na zaciskach Masa=MU wzmacniacza . Prawidłowe napięcie wynosi ok 9V DC przy odwieszonej słuchawce. Wynik nieprawidłowy- wymienić wzmacniacz.
Powodem awarii może być również głośnik bramofonu, aby to sprawdzić należy zmierzyć rezystencję na zaciskach bramofonu Masa=GK przy odpiętym przewodzie z zacisku GK. Prawidłowy pomiar to ok 8 Om. Wynik nieprawidłowy – należy wymienić głośnik.
Domofon analogowy - nie słychać w słuchawca
Kiedy nie słychać w słuchawce należy zmierzyć napięcie na zaciskach Masa=MK w bramofonie. Prawidłowy wynik wynosi ok 5V DC. Pomiar powtórzyć na na zaciskach wzmacniacza Masa=MK. Wynik nieprawidłowy – oznacza, że należy wymienić wzmacniacz lub mikrofon bramofonu.
Można również zmierzyć rezystancję na zaciskach unifonu Masa=SU przy zdjętej słuchawce i wypiętym przewodzie z zacisku SU. Prawidłowy wynik to ok 50 Om (głośnik) lub 180 Om (wkładka słuchawkowa). Wynik nieprawidłowy – wymienić głośnik/ wkładkę słuchawkową lub cały unifon.
Domofon analogowy - brak otwierania
Przyczyny braku otwierania mogą być trzy, aby je znaleźć należy:
- Zmierzyć w pozycji przewodów wypiętych z zacisków EZ, EZ rezystancję cewki elektrozaczepu. Prawidłowy wynik pomiaru to ok 20 Om. Wynik nieprawidłowy oznacza, że trzeba sprawdzić przewód łączeniowy oraz elektrozaczep.
- Zmierzyć poziom napięcia przemiennego na zaciskach EZ, EZ po zwarciu na wzmacniaczu zacisków Masa = MU lub Masa = KE. Napięcie prawidłowe wynosi 12V AC. Brak napięcia – należy wymienić wzmacniacz.
- Zmierzyć czy podczas naciskania na unifonie przycisku otwierającego, napięcie na zaciskach Masa = MU spada z poziomu ok 5V DC do zera. Jeśli nie spada -ponowić pomiar na zaciskach unifonu. Jeżeli nie spada – sprawdzić czy w unifonie nie brakuje mostka dopasowującego unifon do instalacji 4-żyłowej lub czy zwiera mikroswitch lub blaszka w unifonie.
Domofon analogowy - brak zewu (dzwonka)
Aby znaleźć przyczynę należy użyć głośnika o rezystencji ok 50 Om lub wkładki słuchawkowej z przylutowanymi przewodami jako testera generatora. Trzeba prześledzić cały tor w następującej kolejności:
- zaciski Masa=Sg wzmacniacza
- zaciski Masa=Sg bramofonu
- zaciski Masa=1 bramofonu po naciśnięciu przycisku w bramofonie
- zacisku Masa= zacisk wywołania przy naciśniętym przycisku w bramofonie i odwieszonej na uchwycie słuchawce .
Wynik testu:
Brak dźwięku generatora w testerze wskazuje na przyczynę, którą może być wzmacniacz, okablowanie lub najczęściej przycisk w kasecie.
Uszkodzenie przycisku w kasecie można zdiagnozować również dokonując zwarcia zacisków Sg=1 w bramofonie. Jeśli po zwarciu pojawi się sygnał zewu w unifonie wskazuje to na uszkodzony przycisk .
Jak podłączyć dodatkowy przycisk otwarcia
Przycisk zwierny należy podłączyć pod zacisk Masy w bramofonie oraz zacisk MU lub KL na wzmacniaczu.
W przypadku braku wolnej żyły w przewodzie pomiędzy bramofonem a wzmacniaczem, możemy podświetlenie wizytówki bramofonu zasilić z zacisku EZ zamiast z zacisku P i w ten sposób zwolnić brakującą żyłę.
Buczy w kasecie lub słuchawce unifonu
Mogą być cztery powody:
- Należy ustawić odpowiednie poziomy wzmocnienia na wzmacniaczu
- Brak filtracji tętnień sieci we wzmacniaczu – wymienić kondensatory elektrolityczne lub cały wzmacniacz.
- Upływność w okablowaniu lub mechaniczne uszkodzenie okablowania ułożonego w ziemi.
- Jeśli słychać trzaski i zakłócenia w słuchawce unifonu zamiast osoby stojącej przy bramofonie – wymienić mikroron bramofonu.
Jak podłączyć nowy unifon bez znajomości opisu starego unifonu
W 4-żyłowym przewodzie szukamy pary, która zwarta ze sobą powoduje otwarcie elektrozaczepu. Jedna z nich (niski potencjał) to MASA, druga o wysokim potencjale to MU (mikrofon unifonu). Przy braku możliwości pomiary napięcia łączymy do zacisków na „chybił trafił” i sprawdzamy słyszalność w kierunku unifon-bramofon. Przy braku słyszalności, żyły zamieniamy miejscami na zaciskach unifonu. Pozostałe dwie żyły to SU (słuchawka unifonu) i Wywołanie – łączymy je do zacisków na „chybił trafił) i sprawdzamy czy po podniesieniu słuchawki słychać głos z bramofonu. Jeżeli nie to żyły zamieniamy miejscami na zaciskach unifonu.