skip to Main Content

Domofon analogowy - nie słychać przy bramie

Należy zmierzyć napięcie na zaciskach Masa=MU unifonu. Prawidłowe napięcie ok 5V DC przy zdjętej słuchawce . Powtórzyć pomiar na zaciskach Masa=MU wzmacniacza . Prawidłowe napięcie wynosi ok 9V DC przy odwieszonej słuchawce. Wynik nieprawidłowy- wymienić wzmacniacz.

Powodem awarii może być również głośnik bramofonu, aby to sprawdzić należy zmierzyć rezystencję na zaciskach bramofonu Masa=GK przy odpiętym przewodzie z zacisku GK. Prawidłowy pomiar to ok 8 Om. Wynik nieprawidłowy  – należy wymienić głośnik.

Domofon analogowy - nie słychać w słuchawca

Kiedy nie słychać w słuchawce należy zmierzyć napięcie na zaciskach Masa=MK w bramofonie. Prawidłowy wynik wynosi ok 5V DC. Pomiar powtórzyć na na zaciskach wzmacniacza Masa=MK. Wynik nieprawidłowy – oznacza, że należy wymienić wzmacniacz lub mikrofon bramofonu. 

Można również zmierzyć rezystancję na zaciskach unifonu Masa=SU przy zdjętej słuchawce i wypiętym przewodzie z zacisku SU. Prawidłowy wynik to ok 50 Om (głośnik) lub 180 Om (wkładka słuchawkowa). Wynik nieprawidłowy – wymienić głośnik/ wkładkę słuchawkową lub cały unifon. 

Domofon analogowy - brak otwierania

Przyczyny braku otwierania mogą być trzy, aby je znaleźć należy:

  1. Zmierzyć w pozycji przewodów wypiętych z zacisków EZ, EZ rezystancję cewki elektrozaczepu. Prawidłowy wynik pomiaru to ok 20 Om. Wynik nieprawidłowy oznacza, że trzeba sprawdzić przewód łączeniowy oraz elektrozaczep.
  2. Zmierzyć poziom napięcia przemiennego na zaciskach EZ, EZ po zwarciu na wzmacniaczu zacisków Masa = MU lub Masa = KE. Napięcie prawidłowe wynosi 12V AC. Brak napięcia – należy wymienić wzmacniacz.
  3. Zmierzyć czy podczas naciskania na unifonie przycisku otwierającego, napięcie na zaciskach Masa = MU spada z poziomu ok 5V DC do zera. Jeśli nie spada -ponowić pomiar na zaciskach unifonu. Jeżeli nie spada – sprawdzić czy w unifonie nie brakuje mostka dopasowującego unifon do instalacji 4-żyłowej lub czy zwiera mikroswitch lub blaszka w unifonie. 

Domofon analogowy - brak zewu (dzwonka)

Aby znaleźć przyczynę należy użyć głośnika o rezystencji ok 50 Om lub wkładki słuchawkowej z przylutowanymi przewodami jako testera generatora. Trzeba prześledzić cały tor w następującej kolejności:

  • zaciski Masa=Sg wzmacniacza
  • zaciski Masa=Sg bramofonu
  • zaciski Masa=1 bramofonu po naciśnięciu przycisku w bramofonie
  • zacisku Masa=  zacisk wywołania przy naciśniętym przycisku w bramofonie i odwieszonej na uchwycie słuchawce .

Wynik testu:

Brak dźwięku generatora w testerze wskazuje na przyczynę, którą może być wzmacniacz, okablowanie lub najczęściej przycisk w kasecie.

Uszkodzenie przycisku w kasecie można zdiagnozować również dokonując zwarcia zacisków Sg=1 w bramofonie. Jeśli po zwarciu pojawi się sygnał zewu w unifonie wskazuje to na uszkodzony przycisk .

Jak podłączyć dodatkowy przycisk otwarcia

Przycisk zwierny należy podłączyć pod zacisk Masy w bramofonie oraz zacisk MU lub KL na wzmacniaczu.

W przypadku braku wolnej żyły w przewodzie pomiędzy bramofonem a wzmacniaczem, możemy podświetlenie wizytówki bramofonu zasilić z zacisku EZ zamiast  z zacisku P i w ten sposób zwolnić brakującą żyłę.

Buczy w kasecie lub słuchawce unifonu

Mogą być cztery powody:

  1. Należy ustawić odpowiednie poziomy wzmocnienia na wzmacniaczu
  2. Brak filtracji tętnień sieci we wzmacniaczu – wymienić kondensatory elektrolityczne lub cały wzmacniacz.
  3. Upływność w okablowaniu lub mechaniczne uszkodzenie okablowania ułożonego w ziemi.
  4. Jeśli słychać trzaski i zakłócenia w słuchawce unifonu zamiast osoby stojącej przy bramofonie  – wymienić mikroron bramofonu.

Jak podłączyć nowy unifon bez znajomości opisu starego unifonu

W 4-żyłowym przewodzie szukamy pary, która zwarta ze sobą powoduje otwarcie elektrozaczepu. Jedna z nich (niski potencjał) to MASA, druga o wysokim potencjale to MU (mikrofon unifonu).  Przy braku możliwości pomiary napięcia łączymy do zacisków na „chybił trafił” i sprawdzamy słyszalność w kierunku unifon-bramofon. Przy braku słyszalności, żyły zamieniamy miejscami na zaciskach unifonu. Pozostałe dwie żyły to SU (słuchawka unifonu) i Wywołanie – łączymy je do zacisków na „chybił trafił) i sprawdzamy czy po podniesieniu słuchawki słychać głos z bramofonu. Jeżeli nie to żyły zamieniamy miejscami na zaciskach unifonu.

Tworzymy tą stronę na podstawie zgłaszanych problemów

Staramy się pomóc Tobie i innym

[/vc_row]

Back To Top